Kort fortalt; hver torsdag møtes 10-15 kolleger – ikke bare for å klatre, men for å være sammen, heie på hverandre og ha det gøy. For å kjenne på tilhørighet.
Vi har selvsagt møtt dem. Gjengen på bildet består av voksne og ungdommer, faglærte og lærlinger – på tvers av «hierarkiet» i bedriften. Halvparten av dem er lærlinger..
Vi vet ikke hvor mange rundt oss som kjenner på utenforskap og ensomhet, derfor er slike initiativ gjerne mer betydningsfulle enn vi aner. RE har 200 ansatte og denne gjengen har blitt kjent gjennom og pga. klatringen, og i veggen opplever alle likeverdighet, glede mestringsfølelse og samhold. Jeg møtte en nydelig flat struktur, og så mye positivitet at jeg nesten hadde lyst til å ta på meg klatreselen selv
«Hvorfor er klatring så kjekt?», spurte vi.
«Det beste med klatring er at det er en individuell idrett. Man konkurrerer mot seg selv, setter seg nye mål, jobber jevnt og kjenner på en enorm mestringsfølelse når man når toppen», svarte de samstemte..
Rønning Elektro går foran som et godt eksempel på en bedrift som har satt fokus på Bærekraftmål nr. 3, som kort fortalt sier: Sikre god helse og fremme livskvalitet for alle, uansett alder.